2021-12-06, pirmadienis, 07:27.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 08:41, leidžiasi 16:02, dienos ilgumas 7:21.

Šventė ,,Javapjūtę pasitinkant“ Užkalnių kaimo bendruomenėje (3)

2013-07-24, Laimutė Šaparnienė
Šventė ,,Javapjūtę pasitinkant“ Užkalnių kaimo bendruomenėje

 Jei turėčiau galimybę rinktis kada sustabdyti laiką, be abejonės tai būtų – vasara... Jau prabėgo pusė gražios ir permainingos vasaros. Liepa – geriausias mėnuo metuose. Užtenka ir saulės, ir lietaus. Auga grybai, noksta uogos. Rūsių lentynos bus pilnos. Žiema bus kvapni ir soti. Ūkininkai liepos mėnesį meldžia saulėtų orų. Prasideda žemdirbiams svarbiausias kiekvienų metų laikotarpis – javapjūtė.


Prieš pradėdami javapjūtę senovės lietuviai iškilmingai eidavo į rugių lauką. Ten šeimininkė atsinešdavo duonos ir druskos. Moters, kurios reikšmė nuimant derlių anksčiau būdavo svarbiausia, čia prapjaudavo pirmąjį pėdą (tris saujas) javų. Po to ji atsigręždavo į Saulę ir jai keletą kartų nusilenkdavo. Kiti palydos dalyviai tuo metu stovėdavo tylėdami.


Dabar į javų laukus eina ne vyrai nešini dalgiais, o rieda kombainai. Nelengvas ir kombainininko darbas. Kombainininkų pagerbimu liepos 19 dieną prasidėjo Užkalnių kaimo bendruomenės gegužinė ,,Pasitinkant javapjūtę“. Jiems buvo teikiamos kepurės nuo saulės ir maišai pirmajam derliui supilti, palinkėta sveikatos, gero oro ir gausaus derliaus.


Suprantama svarbus metas javapjūtė. Be grūdo nebūtų ir duonos.  Nuo seno duona - pagrindinis ir svarbiausias lietuvių maistas. Skambant kanklininkės Justės grojamai melodijai šventės dalyviai buvo vaišinami šauniosios šeimininkės Jolantos kepta duona ir Genutės pagaminta gira. Nuotaikingą šokį dovanojo Nemakščių Martyno Mažvydo vidurinės mokyklos šokėjos (vad. Milda Bertulytė). Skambėjo Viktorijos, Vytauto ir Kamilės, Užkalnių kaimo bendruomenės ansamblio dainos. Kojos pačios kilnojosi uždainavus  Nemakščių vokalinio ansamblio vyrams (vad. Zenonas Burba ir Juozapas Juščius). Šventėje dalyvavo Raseinių rajono tarybos nariai Vladislovas Šimaitis, Edgaras Juška, seniūnas Remigijus Laugalis, Mažosios Viduklės kaimo bendruomenės atstovai.


Kad  kaimo jaunimo laisvalaikis būtų kuo prasmingesnis didelį indėlį šią vasarą įnešė Nemakščių seniūnas Remigijus Laugalis. Seniūno, bendruomenės pirmininko bei bendruomenės narių  iniciatyva  kaime naujai įrengta tinklinio aikštelė. Tai pa­da­ry­ta sa­vo jė­go­mis ir lė­šo­mis, be įpras­ta ta­pu­sios eu­ro­pi­nės pa­ra­mos. Surengtos pirmosios tinklinio varžybos seniūno taurei laimėti.
Bendruomenėje tapo tradicija vasaros gegužinės metu padėkoti žmonėms kurie savo gražiais darbais prisideda prie Užkalnių bendruomenės gražinimo, jo garsinimo.


Trečia vasara kuomet bendruomenės sukurti ,,Gerumo obuoliai“ teikiami į gerų žmonių rankas.


Bendruomenės simboliu  ,,Gerumo obuoliais“ šiais metais buvo apdovanoti Zenonas Burba, Laimutė Šaparnienė, ir Andrius Šaltis  - už gerą valią, pastangas, triūsą, veiklos puoselėjimą,  repetuojant ir mokant naujų dainų Užkalnių bendruomenės saviveiklininkus, už aktyvią koncertinę veiklą ir  Užkalnių kaimo bendruomenės garsinimą, dalyvaujant įvairiuose pasirodymuose, koncertuose.

 

Šventę vainikavo dangaus žibintų su geriausiais linkėjimais šventės organizatoriams leidimas į dangų.


  Dėkingi esame bendruomenės pirmininkui Gitanui Kybartui bei bendruomenės valdybai už įdėtą triūsą rengiant tradicinę vidurvasario šventę.


Kiekviena šventė žmonėms yra reikalinga puoselėjant bendruomeniškumą, telkiant ir vienijant bendruomenę. Juk nuo seno lietuviams šventės būdavo proga susitikti, pasilinksminti, pabendrauti, gal net aptarti reikalus. 

Contact form

 

svečias 2013-12-31 11:09:21 IP: 81.7.86.33

Puikios Jūsų šventės kiekviena savita, skirtinga ir įdomi. Sėkmės ir neblėstančio kūrybingumo.

 

Kęstas 2013-07-25 11:06:40 IP: 78.57.158.44

Gerai Jums kai tokį seniūną turit kuris sutaria su bendruomenėm. Tai ne pas mus.

 

Boss 2013-07-25 11:03:35 IP: 78.57.158.44

Super šventė, puiki tinklinio aikštelė,geros varžybos buvo, ir aš ten žaidžiau.Šios dienos vardadieniai