2021-01-26, antradienis, 02:14.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 08:31, leidžiasi 16:55, dienos ilgumas 8:23.

Kryžkalnio motiną keičia monumentas partizanams (1)

2015-11-26, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Kryžkalnio motiną keičia monumentas partizanams

Raseinių rajone, ten, kur anksčiau stovėjo skulptūra „Kryžkalnio motina“, baigiamas statyti memorialas Kęstučio apygardos partizanams. Monsinjoro Alfonso Svarinsko idėja, kuri keletą metų buvo sustabdyta, virs kūnu jau kitąmet.

 

 

Memorialinio paminklo kompleksą sudarys 15 metrų aukščio varpinė-koplyčia, papuošta vitražais, 16 metrų aukščio kryžius ir devynios nuožulnios betoninės plokštumos, ant kurių bus pritvirtintos nerūdijančio plieno lentelės su partizanų slapyvardžiais, pavardėmis, gimimo ir mirties datomis. Į memorialą ves laiptai. Užėjus į koplyčią bus galima paskambinti varpu ir taip pašlovinti kovotojus už Lietuvos laisvę bei pagerbti jų atminimą.

 

Raseinių rajono valdžia jau svarsto monumentą įtraukti į kultūros vertybių sąrašą.

 Vilties simbolis

 

Naujajam paminklui skirtas 1,2 hektaro žemės sklypas šalia kalnelio, kur kadaise stovėjo prieštaringai vertinama skulptūra „Kryžkalnio motina“, šiuo metu esanti Grūto parke. Jos postamento likučiai, nepatekę į statomo memorialo teritoriją, bus užpilti žemėmis ir užsodinti pušaitėmis. Kitoje dalyje verda statybų darbai.

 

 

Kaip LŽ pasakojo statybomis besirūpinančio Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) prezidiumo pirmininkas Jonas Čeponis, šiuo metu koplyčia, simbolizuojanti amžiną veržimąsi, tikėjimą, bet kartu ir rimtį, pagarbą žuvusiesiems, jau beveik baigta, belikę apdailos darbai. Tiesa, dar reikės sumontuoti kryžių, įkelti varpą, kurio kol kas taip pat nėra.

 

 


Koplyčioje laukia itin daug darbų. Čia dar reikia įrengti viršutinę terasą – mažųjų architektūros formų kompoziciją su žuvusiųjų pavardėmis, nuo kalvos viršuje esančio memorialinio paminklo automobilių stovėjimo vietos link nutiesti pėsčiųjų taką su laiptais ir trimis poilsio aikštelėmis bei suoliukais.

 

 

Manoma, kad memorialinis kompleksas turėtų tapti vilties simboliu Lietuvos istorijos kovų ir kelių sankirtoje. Siaura ertmė koplyčios fasade primins atsakingus istorijos etapus, kai Lietuva išlikdavo tarsi pralindusi pro mažytę rakto skylutę.

 

 


Trūksta lėšų

 

J. Čeponis LŽ teigė, jog baigti memorialo statybas ketinama jau pavasarį, nors ir susiduriama su įvairiomis problemomis. Didžiausia jų – lėšų stygius. „Valstybė skyrė 100 tūkst. litų (29 tūkst. eurų), bet tai buvo seniai, kai Vyriausybei vadovavo Gediminas Kirkilas. Dabar vėl žadame kreiptis paramos, nes jau matome, kad turimų lėšų, kurių didelė dalis suaukota, neužteks statyboms baigti“, – kalbėjo LLKS prezidiumo pirmininkas. Pasak jo, memorialo statybai lėšų yra skyrusi ir Raseinių rajono savivaldybė.

 

 

Šiemet tikėtasi Krašto apsaugos ministerijos (KAM) paramos, tačiau kol kas iš jos – tyla. O pavieniai rėmėjai suaukoti tiek pinigų, kiek reikia statyboms užbaigti, vargu ar išgalės. Dažniausiai aukojama dešimtys ar šimtai eurų, nors būta atvejų, kai aukos siekdavo net 10 tūkst. eurų. Pinigų nepagailėjo ir vienas moterų vienuolynas.

 

 

„Šis memorialas – monsinjoro A. Svarinsko projektas. Prašėme kariškių paaukoti statyboms du kulkosvaidžius pinigine išraiška, nes pačių ginklų mums nereikia. To būtų pakakę“, – tvirtino J. Čeponis.

 

 

Šiuo metu dar trūksta maždaug 150 tūkst. eurų. Gerai bent tiek, anot J. Čeponio, kad statybininkai – Raseinių bendrovė „Bilderis“ – nestabdo pradėtų darbų.

 

 

 

Vilties yra

 

Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko patarėjas viešiesiems ryšiams Vaidotas Linkus LŽ pripažino, kad KAM su LLKS, kaip visuomenine organizacija, bendradarbiauja, tačiau lėšų skirti negali.

 

 

„Kiekvienų metų pradžioje organizuojami asociacijų ir viešųjų įstaigų veiklos programų konkursai. Jų nugalėtojams skiriamas finansavimas. Šiemet tam numatytos lėšos jau išdalytos. Kitų metų pradžioje vėl bus skelbiamas konkursas. Laisvės kovos sąjūdis galės jame dalyvauti, o laimėjęs gaus finansinę paramą“, – aiškino V. Linkus.

 

 

Raseinių rajono meras Algirdas Gricius teigė, jog Kryžkalnio memorialo statybų finansavimas artimiausiu metu turėtų būti išsispręstas. „Savivaldybė ketina perimti memorialui skirtus žemės sklypus, kad galėtų dalyvauti valstybės remiamose programose ir gauti lėšų statybai. Kol nėra savivaldybės bendradarbiavimo statant šį objektą, negalime pretenduoti į jokių programų lėšas“, – LŽ sakė jis.

 

 

A. Gricius minėjo, kad jau svarstoma ir apie tolesnę šio memorialo priežiūrą. Manoma, jog objektas galėtų būti įtrauktas į kultūros vertybių sąrašą. Tokiu atveju lėšų jam išlaikyti, prižiūrėti būtų skiriama iš rajono kultūros programos. „Pastatyto memorialo nebus galima palikti be jokios priežiūros, tad tam ruošiamės jau dabar“, – tikino meras.

 

 

Autorius Kazys Kazakevičius

Šaltinis: Lietuvos žinios

Contact form

 

LT 2015-11-26 19:29:52 IP: 158.129.27.221

Seniai laikas :)Šios dienos vardadieniai