2020-01-24, penktadienis, 11:24.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 08:35, leidžiasi 16:49, dienos ilgumas 8:13.

ALGIRDAS NEVERAVIČIUS (1925-2016)

ALGIRDAS NEVERAVIČIUS (1925-2016)

ALGIRDAS NEVERAVIČIUS

(1925-04-24 – 2016-08-24)

 

„Ar tu iliuzija drugelio amžinumo,

kai neša jis ant trupančių sparnų

saulėtekį ar gęstantį „sudie“?

Tai kas tu, žmogiška širdie?

Ar tu mirtis į gėlę įsikibus?

O, gal, brūkšnys tarp „buvo“ ir tarp „bus“,

kai slysta dienos lyg žvynai nuo mūsų?“

B. Liniauskienė

 

 

Eidamas 92 – uosius metus rugpjūčio 24 dieną mirė žinomas gydytojas, meno žinovas ir puoselėtojas, kolekcionierius Algirdas Neveravičius.

 

Gimė Algirdas Neveravičius 1925 metais balandžio 24 dieną Raseinių raj. Nemakščių kaime. Baigęs mokyklą įstojo į Vilniaus valstybinio universiteto medicinos fakultetą. Deja, būnant ketvirto kurso studentu, ištremiamas į Sibirą, kur praleido devynerius metus. Paskui dvejus metus studijas tęsė Irkutske. Tik tada jam buvo leista sugrįžti į Lietuvą ir užbaigti savo studijas. 1958 metais A. Neveravičius baigė universitetą ir įgijo gydytojo terapeuto specialybę. Tais pačiais metais atvyko į Panevėžį ir pradėjo dirbti Panevėžio ligoninėje. Nuo 1958 m. iki 1971 m. dirbo vidaus ligų skyriuje, 1971 – 1992 m. – II – joje poliklinikoje apylinkės gydytoju, 1992 – 1993 m. – I – joje poliklinikoje terapeutu.

 

Algirdas Neveravičius buvo ne tik geras specialistas, puikus savo darbo žinovas, pareigingas ir darbštus gydytojas, bet ir neeilinės, fenomenalios atminties žmogus, didžiulis eruditas, knygos, meno mylėtojas ir puoselėtojas. Jis sakydavo: „Mamos, buvusios mokytojos, dėka gal šešerių metų išmokau skaityti. Nuo tada ir prasidėjo mano draugystė su knyga, kuri tęsiasi iki šiol...“. A. Neveravičius buvo Panevėžio bibliofilų klubo narys. Jis buvo aistringas numizmatas, filatelistas, atvirukų kolekcionierius. Jo biblioteka, meninių atvirukų ir pašto ženklų kolekcijos - didžiausios Lietuvoje. Jis – vienintelis šalyje, kuris surinko visus pašto ženklus, išleistus Lietuvoje nuo 1918 metų. Gausi, ne tik Lietuvoje žinoma ir labai vertinama jo surinkta atvirukų kolekcija (virš 35 tūkst. vnt.), kurią A. Neveravičius labai mėgo, dažnai eksponavo galerijose. Ypač jam patiko rinkti atvirutes su meno kūrinių reprodukcijomis. Jo bibliotekoje taip pat yra kone 500 meno albumų kolekcija. Dar būdamas paaugliu, A. Neveravičius lankė žinomo to meto dailininko Povilo Puzino dailės studiją ir pats puikiai piešė. „Menu visą gyvenimą domėjausi, o kaip tapau gydytoju, tai nė pats nežinau“, - atviravo kolekcininkas.

 

Garsaus režisieriaus ir Panevėžio dramos teatro įkūrėjo Juozo Miltinio šimto metų jubiliejaus proga buvo išleistas ir Panevėžyje antspauduojamas jam skirtas pašto ženklas. Tai – kolekcionieriaus A. Neveravičiaus pilietinės iniciatyvos nuopelnas, jo pastangų rezultatas.

 

Su žmona Stase, kuri buvo gydytoja stomatologė, Algirdas pragyveno ilgą, laimingą ir prasmingą gyvenimą. Ji buvo tolerantiška kolekcionieriaus pomėgiams, domėjosi jo rinkiniais, džiaugėsi vyro pasiekimais.

 

Algirdas Neveravičius buvo visų jį pažinojusių mylimas ir gerbiamas. Jis dažnai lankydavosi parodose, įvairiuose menininkų susibūrimuose, artimai bendravo su daugeliu žymių savo laikmečio žmonių. Jis buvo didelis Lietuvos patriotas, istorijos žinovas, aktyvus visuomenininkas. Graži, drąsi, puiki tai buvo karta, ištvėrusi prievartą, stačiusi, kūrusi, tikėjusi laisva Tėvynės ateitimi.

 

Panevėžio medikų bendruomenė

Contact formŠios dienos vardadieniai